Zsűritagok - SzólóDuó 2022
Anna PIOTROWSKA (PL)
A művészettudományok doktora, koreográfus, rendező, kortárstánc-tanár, producer, táncos és előadó, valamint a varsói eferte_Dance Development Foundation alapítója és elnöke. Manapság a krakkói Nemzeti Színművészeti Akadémia színházi tánc tanszékének dékánhelyettese Bytomban, valamint a Rozbark Színház igazgatója. 1995-ben megalapítja a „mufmi” táncszínházat Varsóban, melynek egyben művészeti igazgatója is. 1996 óta több mint 120 előadás létrehozója.
Tanít kortárs táncot, improvizációt, tánckompozíciót, a színházi tánc formái és szerkezete című tárgyat. Saját oktatási programját vezeti “karakterformálás és fejlődés a táncszínházban”, újabban Anna Dudával közösen a “dualism of onebodyspace recognizer” elnevezésű módszerét fejleszti.
Táncosként diplomázott, a Lengyel Színészek Szövetségének támogatásával, majd 2002-ben menedzsmentből szerzett mesterdiplomát. A budapesti SzólóDuó fesztiválon kétszer is díjazott lett, 2005-ben és 2006-ban, legjobb szóló, és legjobb duett kategóriában. A SzólóDuó lengyel társfesztiváljának szervezője – már 16 éve. Számos tánctársulattal és színházzal dolgozott együtt, többek között a Sziléziai Táncszínházzal, a Lengyel Táncszínházzal, a Magyar Mozdulatművészeti Társulattal, a Szamovár Színházzal, a Miskolci Balettel, valamint a Wrocław-i Mime Színházzal.
2015 szeptemberében két monodrámai színházi fesztiválon is fődíjat nyert Tadeusz Kantor előtt tisztelgő koreográfiájával. (Varsóban Nagydíjat, Koszalinban pedig a Közönség Díját). 2016-ban Arany Maszkot (színházi díj) kapott a ROZBARK Színházban végzett művészeti munkásságáért.
2017-ben a zsűritag volt a gdanski Szóló Táncversenyen, valamint a Táncfesztivál két művészeti rezidensének mentora. 2018-ban fődíjat nyert a ShakespeareOFF színházi fesztiválon “bless the king…” című előadásáért. 2021-ben fődíjat kapott a XIII Tyski Monodráma Fesztiválon MOTYF Tychy 2021 a “Polowanie na sarnę”című előadásért.
Művészeti gondolkodásmódjában Piotrowska érdeklődési területei az improvizáció, valamint a testi és gondolati tudatosság, mint a kölcsönös megfigyelés eszköze. Az objektív test kapcsolatát kutatja a onebodyspace-ben. Piotrowska többek között a folyamatban történő felfedezés, a drámai szövegalkotás eszközei, a táncszínházi karakterformálás valamint a különböző tudati szintekkel, érzelmekkel és a képzelettel való munka iránt érdeklődik.
Britta LIEBERKNECHT (B)
Britta 1979 óta létrehozott előadásaiban a táncot köti össze egyéb médiairányzatokkal. Klasszikus táncképzésben részesült Németországban, majd színészetet, éneket és kortárstáncot tanult New Yorkban a 80-as évek olyan úttörő művészeivel, mint Trisha Brown, Meredith Monk, Merce Cunningham, Stark-Smith/ Paxton a.m.o. Frédéric Flamand PLAN K társulatának táncosa volt Brüsszelben. 1992 óta székhelye Köln, ahol számos kollaborációban tánccal, képzőművészettel és zenével kísérletezik.
2013-ban alapította társulatát “Britta Lieberknecht & Company” néven, munkáinak fő fókuszában régi és új zenék táncos interpretációi állnak. Rendszeresen együttműködik a „Theater Monteure”-rel fiatal nézők számára létrehozott előadásokban. A PAErsche előadóművészeti network tagja. Saját tanítási módszerét “Dance Your Anatomy” néven fejleszti, mely fizioterápián, a Feldenkrais-módszeren és BMC-n alapul.
Munkáival számos nemzetközi fesztiválon bemutatkozott; többek között a documenta 9, Akademie der Künste Berlin, The Place Theater London, VIPER Luzern (CH), Opéra de Lille (F), Charleroi Danse (B), Dies de Dansa Barcelona, ACHTBRÜCKEN Musik Köln, a Kölni Táncszínházi Díj nyertese.
BODOR Johanna (H)
Bodor Johanna 1984-ben végzett a bukaresti balettintézetben.1985-ben költözött Magyarországra, ahol előbb a Honvéd Művészegyüttes, majd a Győri Balett tagja lett. Később az Imre Zoltán által vezetett Szegedi Balettnél folytatta, ahol már magántáncosként számos főszerepet táncolt el és külföldi koreográfusok mellett, asszisztensi feladatokat is kapott.
1994-től koreográfusként, táncművészként, színészként, filmszínészként, kurzust adó mesterként dolgozott Magyarországon és külföldön, többek között Knoxville-ben, Szentpéterváron, Kolozsvárott, Bukarestben, Szabadkán, és Komáromban.
Mára több mint 150 koreográfia fűződik a nevéhez, filmben, színházban, Tv-s produkciók sokaságában vett részt. Számtalan művészeti irányzatban dolgozik, a kis létszámú, kísérleti produkciókat épp olyan fontosnak tartja, mint a kőszínházi előadásokat vagy stadionban megteremtett műveket.
Több nagy színház vezető koreográfusa volt, legutóbb a budapesti Operettszínház balettigazgatójaként működött, de jellemzően mindig vissza-visszatér a szabadúszói státuszhoz. Tanított a budapesti Zeneakadémián, a marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem koreográfus szakán, valamint a budapesti Színművészeti Egyetemen.
2014-ben jelent meg a Magvető kiadónál a két kiadást is megért “Nem baj, majd megértem” című önéletrajzi ihletésű regénye, amelyet lengyelre is lefordítottak.
Szakmai díjai:
Legjobb koreográfia díj, POSZT 2017, EuroPass-díj, 2007, Imre Zoltán díj, 2000
DEZSŐ Virág (H/NL)
Modern mime alkotó és előadóművész jelentős táncos tapasztalattal. A MAPA-Moving Academy for Performing Arts, az Amsterdam University of the Arts / Conservatorium of Amsterdam, a Debreceni Egyetem, 2021-től a Codarts es Silbersee tanára, oktatott tárgyai: fizikai színészet és A Mozdulat Zeneisége, Musicality of Movement/MoM. A debreceni Mozgás-Teátrum Táncművészeti és Kulturális Egyesület alapítója és művészeti vezetője, táncosként dolgozott a Még1 Mozdulatszínházzal, későbbi Magyar Mozdulatművészeti Társulattal. 2009 óta él Amszterdamban, Hollandiában, ahol átvette a MAPA művészeti vezetését. Studio MAPA Nederland néven labor- es befogadó színházként is üzemelő helyszínt hozott létre, ez évtől pedig az új online fórumot PhysicalThetreTraining néven. Folyamatosan fejleszti metódusát, a Mozdulat Zeneiségét zenészek, zenés-színházi előadók, ’real time’ alkotó/előadók, táncosok számára. Jelenleg saját szólóit adja elő, és zenés-színházi előadásokat hoz létre a legfiatalabb korosztálynak.